Ako razmišljate o ugradnji solarnih panela na krov, vjerojatno vas zanima kako taj cijeli proces izgleda, koliko će vas koštati i koliko panela možete postaviti na svoj krov da biste zadovoljili formu isplative solarne elektrane. Postavljanje solarnih elektrana na krov populariziralo se 2018. godine otkada je svakim danom sve više elektrana na krovovima kuća. Kako izgleda cijeli proces do ugradnje, saznajte u nastavku.
Za početak morate prikupiti sve račune za struju u posljednjih godinu dana. To je bitno kako bi se izračunala godišnja potrošnja električne energije. S obzirom na konačni izračun, izradi se najbolje rješenje jer nitko ne troši istu količinu energije u ljetnim i zimskim mjesecima. Sve ovo potrebno je učiniti jer HEP neće dozvoliti zaradu na panelima. Dakle, sva ona energija koju paneli proizvedu, mora se i potrošiti.
Glavni projektant zatražit će vas i GPS lokaciju kuće te će temeljem nje provjeriti na kojoj se strani svijeta kuća nalazi, gdje je okrenut nagib krova i s obzirom na njega gdje pada sjena, koliko panela stane na vaš krov i mnoge druge informacije.
Za izradu projekta ove dvije stavke su neophodne, računi za potrošnju električne energije i položaj kuće, jer temeljem njih izradit će se financijska i energetska bilanca koja će vam odgovoriti na pitanje isplati li se postavljanje panela na vaš krov.
Završni projekt sa zahtjevom za ugradnju šalje se HEP-u, a taj posao može obaviti i sam projektant. Tada će HEP provjeriti mogućnost priključenja solarne elektrane, a ove uvjete imaju gotovo svi. HEP će provjeriti je li vaša kuća legalizirana, tko je vlasnik, postoji li suvlasnik i imate li njegovu punomoć. Cijeli ovaj proces HEP mora odraditi u roku od dva tjedna.
Kada potrošaču stigne potvrda da je zadovoljio sve uvjete za priključenje solarne elektrane, mora zadovoljiti sve točke iz ponude, a to je opremanje mjernog mjesta. Ono što je obvezno je postavljanje dvosmjernog brojila jer će se sada struja i proizvoditi. Ako ste do sada imali jednosmjerno brojilo unutar kuće, HEP će brojili premjestiti van, obično na fasadu.
Postavljanje ovog brojila dat će uvid u to da se sva energija koja se proizvela i potrošila, a potrošnja se mora realizirati u roku od godine dana. Vjerojatno ćete u ljetnim mjesecima imati povećanu proizvodnju energije koju nećete odmah uspjeti potrošiti, a za to ćete dobiti uplatnice za struju u minusu. Kada nastupe jesenski mjeseci, potrošnja će se povećati, odnosno proizvodnja smanjiti, što će dovesti i do ravnoteže vaših računa. Ono što je bitno naglasiti je da vi kao proizvođača energije više ne morate plaćati poreze i razne naknade jer sada proizvodite svoju struju.
HEP i ostali opskrbljivači energijom otkupljuje električnu energiju koju proizvodu kućne elektrane, a HEP to radi po cijeni od 80 posto od cijene njihove struje.
Kada se odlučite za otkupljivača vaše energije (HEP, Hepi, GEN, GWE), ovlašteni ispitivač će ispitati kućne instalacije. Nakon toga dobit ćete elektroenergetsku suglasnost što znači da će otkupljivač procijeniti količinu struje koju vam mora omogućiti u godini dana. Nakon toga, sve je spremno za postavljanje solarnih panela na krov čije postavljanje traje tjedan dana.
Kada su paneli postavljeni, dobit ćete potvrdu za trajni pogon i tada je sve spremno za proizvodnju i potrošnju električne energije.
Za cijeli projekt bit će vam potrebno sljedeće:
- solarna elektrana
- transformer (izmjenjivač istosmjerne energije u izmjeničnu)
- brojilo
- razdjelni ormar
- kabeli
- gromobran
Solani paneli imaju garanciju na 15 godina, a u tom vremenu garantiraju 100-tnu proizvodnju energije. Nakon 15 godina, njihova proizvodnja pada na 85 posto. Jednom godišnje potrebno je provesti čišćenje panela. Izmjenjivači električne energije imaju vijek trajanja od pet do deset godina, a unutar tog perioda potrebno ih je zamijeniti.
Ako su svi uvjeti zadovoljavajući, solarna elektrane se u pravilu svima isplate, a uštedu možete očekivati između pete i osme godine. Sve ovo vrijedi u slučaju da nemate poticaje. Uz mogućnost poticaja, isplativost je moguća i puno ranije jer poticaji mogu pokriti i do 60 posto troškova, a ovise o mjestu i gradu gdje se postavljaju.
Foto: skeeze/Pixabay
Odgovori