Vozeći se u prema jugu imali ste priliku ugledati čuvene vjetrenjače poredane jedna do druge. Poznate su kao strojevi koje pokreće snaga vjetra. Složene su tako da skupljaju kinetičku energiju vjetra. Njihova najveća i najvažnija uloga je da da imaju mogućnost pretvaranja energije vjetra u električnu energiju. Uvijek rade zajedno kako bi snaga djelovanja bila jača.
Danas živimo u društvu kada je postalo moderno razmišljati ekološki i ponašati se malo više u skladu sa prirodom. Oni koji si to mogu pruštiti slažu kuće sa kolektorima i vode računa kako je njihov negativan utjecaj na okoliš sveden na najmanju moguću mjeru.
Vjetrenjače su dio jedne velike priče, a zanimljivo je kako one uopće funkcioniraju i pružaju nam toliko potrebnu električnu energiju. Vjetrenjače uvijek rade kao farma, što znači zajedno, jer se samo tako proizvodi veća količina električne energije.
Uvijek su smještene na dovoljnoj udaljenosti jedna od druge na području velike snage vjetra. Poznate farme imaju kapacitet od nekoliko MW, a daleko najveća i najpoznatija farma nalazi se u Irskoj. Sadrži oko 200 vjetranjača, a cijena joj se kreće oko 600 milijuna dolara.
Prije ugradnje vjetrenjača dobro je ispitati nekoliko faktora, a najvažniji je brzina vjetra. Prvi i osnovni zadatak je izmjeriti brzinu vjetra na ciljanim područjima. Prije njihovog postavljanja dobro je ispitati sve potrebne uvjete.
Postoje dvije vrste turbina, horizontalne i vertikalne. Vertikalne su rjeđe, a kod njih je vratilo spojeno na vertikalnu os okomito prema zemlji. Horizontalna se ne može sama okretati nego koristi yaw-adjustment mechanism.
Kako svaki izum ima svoje slabe točke takav je slučaj i sa vjetrenjačama koje ne mogu dovoljno smanjiti snagu kako bi generirali električnu energiju. Upravo zbog toga je S. Frayne pronašao novi način generiranja električne energije. Njegov izum oslanja se na tanku membranu koja oscilira pod utjecajem vjetra.
Autor: S.Š.
Odgovori