Vegetarijanstvo je vrsta prehrane koja isključuje meso i životinjske proizvode. Kao način prehrane postoji već duže vrijeme. Prvo se pojavila na Istoku, u Indiji, gdje je prihvaćena kao dio vjerske prakse. Motivi za odabir vegetarijanstva su brojni, to može biti vjerska praksa, briga za vlastito zdravlje i življenje u skladu s New Age filozofijom.
Mnoge religije podučavaju zabranu oduzimanja života iz čega proizlazi vegetarijanstvo. Hinduisti smatraju vegetarijanstvo svojevrsnim idealom. Oni vjeruju da hrana ima dušu.
Prema njima meso predstavlja nasilje i mentalno stanje znano kao “rajas”, dok biljna prehrana ima kvalitetu “satva” i mentalno stanje mira. Nanošenje boli i oduzimanje života dvije su radnje koje se ne smatraju etičkima zbog čega se vegetarijanstvo nameće kao način razmišljanja.
Isto tako smatra se kako držanje životinja u zatvoreništu predstavlja čin koji nije human. Tu možemo nabrojiti i moderan način proizvodnje. Moderne tvornice danas troše velike količine fosilnih goriva i vode za proizvodnju životinjskog mesa, a za koje je potvrđeno kako bi se moglo ekonomičnije iskoristiti za uzgoj biljnih vrsta.
Količina zemlje potrebne da se nahrane domaće životinje za desetak ljudi, dovoljna je da se uzgoje žitarice da se nahrani stotinjak ljudi. Vegetarijance dijelimo na nekoliko vrsta.
- Vegani su zasigirno najradikalniji, a koji u potpunosti izbjegavaju životinjske proizvode, uključujući i odjeću i obuću životinjskog podrijetla i sve kemijske proizvode koji su testirani na životinje.
- Semivegetarijanci su poznati po tome što ne jedu crveno meso nego samo piletinu i ribu.
- Ovolaktovegetarijanci jedu samo jaja i mliječne proizvode.
- Laktovegetarijanci jedu mliječne proizvode.
- Peskovegetarijanci konzumiraju ribu.
- Frutarijanci samo ime govori da su to oni koji svoju prehranu baziraju na voću.
- Fleksiterijanci prilagođavaju svoju prehranu.
- Makrobiotičari jedu hranu prema propisima makrobiotike. Tu se prije svega radi o ravnoteži, odnosno o ravnomjernom unosu svih namirnica te uzimanje samo onih namirnica koje su dostupne u prirodnom okolišu.
Prednosti ove vrste prehrane su brojne. Nutricionisti tvrde da se na taj način smanjuje koncentracija masnoća u krvi koja rezultira povišenjem srčanog tlaka, te slobodnih radikala koji su vrlo štetni.
Prema najnovijim istraživanjima kod vegetarijanaca je niži postotak pojedinih vrsta tumora, kao npr. debelog crijeva, dojke i prostate. Zahvaljujući niskim vrijednostima masnoća vegetarijanci imaju prosjećno nižu tjelesnu težinu te niži krvni tlak.
Istraživanje objavljeno 15. prosinca 2006. godine u “British Medical Journalu” pokazuje odnose inteligencije u djetinjstvu i vegetarijanstva u odrasloj dobi. U obzir su se uzimali parametri kao što su stupanj obrazovanja i sociološko ekonomski status.
Analiza je pokazala kako je vegetarijanstvo bilo izbor pojedinaca koji su pokazali bolje rezultate na testu inteligencije u dobi od svojih 10 godina. Vegetarijanci su u ovoj studiji bili u prosjeku, inteligentniji, obrazovaniji i zanimanja koja su više na socijalnoj ljestvici prihvaćenosti, ali se te sociološko ekonomske prednosti nisu odrazile na njihova primanja.
Nedostaci
Glavni nedostatak može se prije svega smatrati izbacivanje ribe iz prehrane i to zbog omega 3 masnih kiselina koje su najzaslužnije u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Postoje i druge namirnice čije izbacivanje dovodi do bitnog uskraćivanja organizma za neke bitne nutrijente.
Izbjegavanje životinjskih proizvoda može uzrokovati manjak Vitamina B, posebno B-12 koji sudjeluje u izgradnji živčanih stanica, te željeza što dovodi do anemije. Prije prakticiranja vegetarijanske prehrane uputno je savjetovati se s liječnikom.
Autor: S.Š.
Odgovori