Šume su naša pluća. Biljke imaju nevjerojatnu sposobnost uzeti naš otpadni materijal koji izdahnemo, spojiti ga sa sunčevom svjetlošću i vratiti nam kisik. Kako je priroda to samo lijepo uredila. No šume su, iako gorde i ponosne, ipak vrlo krhki ekosustavi. Nerijetko vatrene stihije proždiru hektare šumskih površina.
Šumski požar je onaj koji se nekontrolirano kreće površinom šume i guta sve pred sobom. Može se pojaviti u nekoliko oblika. Postoji podzemni šumski požar u kojem se zapale podzemne naslage treseta i zatim polako gore pod zemljom. Ovaj požar je ujedno i lakše sanirati no kada on divlja na površini.
Ako se popne iznad tla požar može zahvatiti tlo tj. suho lišće, iglice, mahovinu grančice i slično, ali on se ujedno može popeti i u krošnje. Ovakav požar koji pali kitnjaste kape drveća izuzetno je opasan i najnepredvidljiviji. Odjednom može podivljati ovisno o vremenskim uvijetima i čak i ostaviti iza sebe predjele nedirnute vatrom pošto se kreće uglavnom krošnjama. Kako bi mogao bjesniti potrebno mu je širenje na prizemni požar i pogoduju mu topliji mjeseci.
Svaki požar treba hranu, a šumski požari se hrane materijalom koji nalaze oko sebe. Suho drveće i debla, kao i suhi šumski pokrov, posebna su poslastica, ali ne ustručava se progutati ni živo drveće i mahovimu. Širenju pogoduju biljke koje nalikuju dugim travama koje uz vjetar daju dodatnu brzinu požaru.
Iako do šumskog požara naravno može doći i prirodnim putem poput udara groma ipak je krivac za većinu požara čovjek. Nesavjesni kamperi, paljenje otpadnog materijala, bacanje opušaka u prirodu ili pak prijevozna sredstva poput vlakova koja ponekad bacaju iskre pri trenju metala također su česti okidači.
Iako je ovaj tip požara uglavnom saniran prije nego što stigne do stradavanja ljudi ili oštećenja objekata ipak ostavlja goleme posljedice po šumski ekosustav. Tlo gubi svoju kvalitetu i hranjive tvari, životinje ostaju bez svojih domova ili pogibaju zarobljene između vatrenih zidova. Požari i estetski nagrđuju krajolik iako je to manje bitno. S vremenom će se obnoviti, ali brzina obnove ovisi koliko dugo je požar gorio i je li spalio i korijenje biljaka ili se radilo samo o uništavanju nadzemnog dijela.
Izuzetno je bitno primjetite li sumnjivo i neodgovorno ponašanje ili pak dim koji se podiže iz šumskih površina odmah javiti nadležnim službama. Ako se doista radi o početku požara, a ne nekoliko srednjoškolaca koji su odlučili imati piknik, svaka minuta u intervenciji je bitna. Dakle oprezno s vatrom. Jednom kada suputnica koja nas je izvukla iz kamenog doba izmakne kontroli teško ju je ponovo ukrotiti.
Autor: L.K.
Odgovori