Posao je dio naše svakodnevnice. Bez posla ne bismo imali za svakodnevne potrebe kao što je hrana, grijanje, tuširanje i sve ostalo. Želimo li si priuštiti velik dio onoga što želimo, moramo zasukati rukave i potruditi se kako bi poslodavci bili zadovoljni.
Dakle posao je bitan i bez njega ne možemo. Ali jeste li se ikada zapitali kako sve te kompanije djeluju na okoliš. Sigurno niste imali previše vremena, ili vas jednostavno nije zanimalo. No mi vas molimo za par minuta vašeg vremena.
Naime prema svemu onome što smo mogli pročitati na temu ekologije, saznali samo kako svi ti neboderi čije prostore iznajmljuje nekoliko kompanija uvelike utječe na zagađenost i to naravno u negativnom smislu.
Ne samo kod nas nego diljem svijeta poslovne prostorije postale su opasne za kvalitetu življenja. Pogledajte samo primjer hrane koja se konzumira svaki dan u vrijeme gableca. Jeste li znali da svkodnevno velika količina te hrane završi u smeću.
Pritom mislimo na brojne paketiće majoneze, tartara, plastičnih noževa, vilica i tanjura. Svaki put kada završi ručak sav taj pribor završi u smeću i odmah postaje prijetnja za našu prirodu. Jeste li isto tako razmišljali koliko se tona papira troši godišnje.
Naravno da ne možemo raditi bez fotokopiranja, bez korištenja papira generalno, ali isto tako postoji puno racionalniji način korištenja uredske opreme. Kao primjer možemo dati upravo fotokopiranje.
Kada fotokopirate pokušajte to uvijek činiti obostrano da pritom potrošite što je manje papira moguće. Gledajući globalno smatra se kako bi ušteda bila preko 100 milijardi listova papira. Ranije smo spomenuli plastični pribor za jelo. Pokušajte jesti sa normalnim priborom kao što jedete kod kuće. Osim toga umjesto da pijete kavu iz plastičnih čaša pokušajte se naviknuti na keramičke šalice.
Kada već spominjemo utjecaj velikih kompanija, pa i manjih tvrtki treba spomenuti i veliku potrošnju energije. Smatramo kako trošenje struje u uredima nije potrebno kada nikoga nema. A znali smo više puta ugledati kako svjetlo gori u uredima iako nikoga nema.
Osim toga ako vani ima dovoljno danjeg svjetla pokušajte što je manje moguće paliti svjetlo i tako trošiti dragocjenu energiju. Naravno da kao pojedinci ne možemo učiniti puno, ali su zato upravo oni najmanji koraci nekako ipak najbitniji. Pokušajte svojim doprinosom pomoći da i naši unuci mogu uživati u normalnim prirodnim uvjetima.
Autor: S.Š.
Odgovori