Jeste li čuli za fosilna goriva? Ona su poznata kao goriva koja nastaju od prirodnih resursa kao što je anaerobno raspadanje koje dolazi od mrtvih organizama. Fosilna goriva koja nastaju od njih stara su milijun godina, a koja sadrže visoku količinu ugljika i ugljikovodika. Fosilna goriva danas su osnovni izvor energije na Zemlji.
Energija iz fosilnih goriva oslobađa se tijekom izgaranja zbog čega nastaju otrovni i štetni plinovi jedan od glavnih neprijatelja za okoliš. Dovoljno je reći kako utjecaj fosilnih goriva i nije tako bezazlen za prirodu koja nas okružuje.
Osim štetnih plinova do kojih dolazi izgaranjem, problem fosilnih goriva je taj što se smatraju neobnovljivim izvorom energije. Na temelju provedenog istraživanja pokazalo se kako im treba oko milijun godina da bi nastali, a rezerve se troše brže nego što nastaju.
Plinovi povezani s fosilnim gorivima utječu na okoliš tako što se zadržavaju u atmosferi prilikom čega se stvara staklenički efekt. Njihovo otapanje u vodi smanjuje pH-vrijednost zbog čega nastaju kisele kiše koje uništavaju građevine i zbog kojih dolazi do uništavanja biljki.
Unatoč svemu brojni zagovaratelji fosilnih goriva drže se starih podataka. Fosilna goriva mogu biti spaljena stvarajući pritom veliku količinu energije. Iako je njegova primjena od koristi za velike korporacije ostaje nam misliti dokle će se ići s upotrebom svega što nam može naškoditi.
Izgaranje fosilnih goriva stvara zagađivače zraka kao što je dušikov oksid, sumporov dioksid, teški metali te dušične, sumporne i ugljične kiseline za koje se već zna da na Zemlju dolaze u obliku kiselih kiša.
Fosilna goriva ujedno sadrže radioaktivne tvari, uranij i torij koji se svakodnevno ispuštaju u atmosferu. Obrada goriva još je jedan problem za okoliš kao bušenje nafte što predstavlja opasnost za vodenu floru i faunu. Nije problem zaključiti da su goriva štetna za naš okoliš.
Autor: S.Š.
Odgovori