Koji je cilj obnovljivih izvora energije? Obnovljivi izvori energije su oni koji se ne mogu iscrpiti, pružaju dovoljnu količinu energije i istodobno pri proizvodnji iste ne zagađuju okoliš. Kako se sve više smanjuju zalihe fosilnih goriva, koje su bile pokretačka snaga industrijske revolucije, tako ove, čiste energije, počinju privlačiti sve više pažnje u svjetskoj ekonomiji i na tržištu energije.
Naravno bez energije ne možemo živjeti, navikli smo na svoje lagodne živote u kojima imamo toplu vodu, struju, pristup internetu ili pak mobilne telefone. No uzimate li u obzir da je i ova hrana na vašem tanjuru također potrošila mnogo energie prije no što je do vas stigla. Trebalo ju je uzgojiti, navodnjavati, pokupiti, prevesti, zapakirati…dakle energija je potrebna za sve, čak i vaše tijelo neprestano sagorijeva energiju kako bi održalo sve svoje procese u funkciji.
Kako obnovljivi izvori energije sve više stupaju na scenu,u retrospektivi u posljednjih 100 godina sada ih možemo podijeliti na tri faze. U prvoj fazi misli se na najranije izvore obnovljive energije, od kojih su neki u uporabi još i danas. Pretežito se govori o hidroelektranama koje koriste energiju vode za proizvodnju energije koja će se dalje moći korisiti u indusstriji ili kućanstvima. Također možemo spomenuti i geotermalne elektrane, ali one su pogodne za samo nekoliko podučja na svijetu pa neće nikada moći imati široku primjenu.
U drugoj generaciji dogodio se veliki preokret. Nastaju solarni kolektori kojima se prikuplja energija od najveće nuklearne peći koju smo ikada vidjeli, našeg Sunca. Iako se dio energije izgubi i rasipa pri dolasku do zemlje, ili je pak upije atmosfera, dio koji dospjeva do Zemlje u predjelima svijeta sa visokom insolacijom sasvim je dovoljan za proizvodnju velikih količina energije.
Treća generacija odnosi se na tehnologije koje su još u razvoju i testiraju se na samo nekoliko mjesta u svijetu. Radi se o iskorišrtavanju energije biomase kao goriva. Proces je zapravo jednostavan, bilo kakva biomasa koja ima udio ugljika iznad 70% pogodna je kako bi se iz nje izvukla energija. Uz biomasu kojoj se pridružuje, još uvijek neumorna sunčeva energija koju smo upoznali u drugoj generaciji, po prvi puta u povijesti se eksperimentira sa snagom morskih mjena tj . turbine su pokretane plimom i oskekom. Proizvode goleme količine energije i istodobno su u potpunosti tihe i dovoljno spore kako ne bi naštetile stanovnicima morskih dubina.
Svakodnevno nastaju nove alternative ugljenu i nafti, razvijaju se procesi i metode kako bi se mogla stvoriti jedna uravnotežena i održiva proizvodnja čiste i zelene energije. Riješenje nije jednostruko, ključ je u kombinaciji i međuigri ovih novih tehnoologije koje će kroz par desetljeća skinuti krunu sa glave fosilnim gorivima. Do toga dana naš savjet je čuvajte svoj planet, isključite vodu kada peret zube, gasit svijetla ako niste u prostoriji i iskopčajte iz struje trenutno nepotrebne uređaje.
Autor: L.K.
Odgovori