Maslačak je samonikla ljekovita biljka koja se u našim krajevima preporučivala kod niza bolesti. Raste doslovno posvuda i svima je na dohvat ruke. Žuti cvjetovi maslačka koji u proljeće prekrivaju livade dugo su se smatrali beskorisnim korovom i tek je godinama kasnije otkriveno kako ovo cvijeće sadrži korisne i zdrave sastojke.
Cvjetovi maslačka bogati su vitaminima A, C, B2, D i G te korisnim mineralima poput kalija, kalcija, fosfora i željeza. Bogati su i proteinima pa se koriste za liječenje kožnih problema i anemije.
Med od maslačka je odavno poznat kao dobar lijek protiv kašlja, a ima pozitivan učinak i kod smanjenja masnoća u krvi te smirenja žgaravice i želučanih tegoba. Pravo vrijeme za pravljenje meda od maslačka je proljeće. Maslačak je lako dostupan, a za pripremu meda najbolje je koristiti biljke koje rastu na pašnjacima, livadama i planinama.
Med od maslačka ima jak, oštar okus i aromu. Srednje je sladak i ostavlja opor, ali pomalo osvježavajući okus. Njegov specifičan miris može se opisati kao mješavina kamilice, octa, amonijaka i ljepila životinjskog podrijetla. U početku vam se okus i miris možda neće svidjeti, ali s vremenom ćete se sigurno naviknuti.
Med može biti od žarko žute boje pa sve do tamnijih nijansi, ovisno o kristalizaciji. Intenzivnija boja pokazatelj je veće čistoće, odnosno kvalitete meda.
Med od maslačka kao lijek
Ovaj med je namijenjen poboljšanju općeg zdravstvenog stanja organizma. Međutim, ono u čemu je ovaj prirodni proizvod posebno učinkovit je oslobađanje organizma od štetnih tvari pa se može zaključiti kako smanjuje rizik od nastanka brojnih bolesti, osobito onih koje nastaju kao posljedica prisustva velikih količina toksina u organizmu.
Med od maslačka posebno se preporučuje osobama koje dugotrajno konzumiraju alkohol i cigarete, osobama koje imaju problem s povišenim kolesterolom i trigliceridima u krvi te osobama kod kojih postoji predispozicija za nastanak malignih oboljenja.
U narodnoj medicini koristi se kao sredstvo za ublažavanje problema koji nastaju kao posljedica jake želučane kiseline i za ublažavanje simptoma kroničnog kašlja. Određena istraživanja su pokazala da uključivanje meda od maslačka u prehranu pomaže smanjiti kiselost želučanih sokova za 56%.
Pomaže i kod smetnji s urinarnim traktom, a ima i vanjsku primjenu, što znači da se može koristiti na koži u slučaju opeklina ili problema s aknama.
Cvjetovi maslačka sadrže 30 različitih elemenata koji utječu na neutraliziranje toksičnih tvari u organizmu. Kad ti elementi dospiju u krv oni uništavaju toksine koji se u najvećoj mjeri nalaze i krvi i u jetri.
Kako napraviti med od maslačka
Iako bi pri spomenu meda od maslačka neki automatski mogli pomisliti kako je riječ o prirodnom pčelinjem proizvodu, med od maslačka nije pravi med, odnosno ne nastaje prirodnim putem u procesu tijekom kojeg pčele skupljaju nektar s cvjetova.
Maslačak cvjeta u razdoblju od ožujka do listopada. Svi njegovi dijelovi se inače mogu upotrebljavati, ali za med od maslačka potrebni su vam cvjetovi. Cvjetovi se beru između ožujka i svibnja, a osim za med, mogu se koristiti i za pripremu sirupa od maslačka.
Mi smo na Vrtlarica našli kako pripremiti med od maslačka, ali naravno da smo to malo prilagodili našim potrebama…
Kako biste sami napravili med od maslačka, potrebni su vam sljedeći sastojci:
- 200 svježe ubranih cvjetova maslačka
- 2 litre vode
- 2 kilograma šećera
- 2 limuna
Način pripreme:
Svježe ubrane cvjetove maslačka prelijte hladnom vodom i ostavite da tako odstoje 24 sata pa ih nakon toga iscijedite. Oprane cvjetove prelijte s 2 litre hladne vode i uz povremeno miješanje kuhajte ih oko sat vremena.
Nakon toga smjesu još jednom procijedite, dodajte šećer i kuhajte još sat vremena. Smjesa će u početku biti rijetka i pjenit će se, ali nakon sat vremena bi trebala postati gusta. Kad se to dogodi, dodajte žlicu vode i dva limuna kojima ste prethodno maknuli koru i izrezali ih na kriške.
Smjesa će se u ovoj fazi opet razrijediti pa je potrebno kuhati je još pola sata dok opet ne postane gusta. Treba imati na umu da će med pravu gustoću i teksturu dobiti tek kad se ohladi.
Kad je gotov, med se u odgovarajuće staklenke ulijeva dok je još topao.
Med od maslačka konzumira se jednom do dva puta dnevno. Možete uzimati po jednu čajnu žlicu meda prije obroka, ili njime zasladiti čaj i mlijeko. Osim toga, ukusan je i kao namaz pa ga možete konzumirati i na taj način.
Ovako pripremljen med zbog velike količine šećera ne smiju konzumirati osobe koje imaju dijabetes.
Autor: A.V., Foto: pixel2013/Pixabay
Odgovori