Znamo da ovisnost o kupovini nije lako izlječiti pogotovo ako se radi o stvarima kao što je roba. Tu naravno mislimo na najnoviju kolekciju bez koje ponekad jednostavno ne možemo. Međutim vjerujemo kako je rijetko tko od nas u tom trenutku razmišljao koliko to zapravo utječe na okoliš.
Okoliš je tu, on nas okružuje i skoro svakodnevno trpi razna opterećenja koja ga sve više ugrožavaju. Pod tim podrazumijevamo svu količinu otpada koja se skuplja svakom našom aktivnošću u jednom od dućana.
Možemo to pogledati na ovaj način. Naime svakog dana, ljudi kupuju robu, aute i sve ostale rekvizite koje smatramo neophodnima. Svakog dana velika suma novaca odlazi velikim trgovačkim lancima zahvaljujući našoj nezasitnoj želji za kupovinom.
U redu volimo kupovati, ali jesmo li na trenutak razmislili kamo sva ta roba odlazi? Naravno da ne razmišljamo previše o tim stvarima, no kao što smo spomenuli na početku, negdje sve to mora završiti.
Prema posljednje provedenim istraživanjima došlo se do zaključka kako se po osobi stvara oko 2kg smeća, gdje godišnje dolazimo na brojku oko 700 kg. Za cjelokupnu naciju neke zemlje to iznosi oko 200 milijardi otpada. Brojka nije mala, a ujedno je i zabrinjavajuća.
Ako se pitate odakle smeće, uzmite samo u obzir kako se donedavno bacalo preko 20 milijuna četkica za zube, a CD-ima da i ne pričamo. Zastali smo na trenutal kada smo shvatili da je situacija došla do toga da u zadnje vrijeme ima više stvari oroizvedenih od strane čovjeka nego samih ljudi.
Među tu kategoriju moramo ubrojiti igračke koju djeca nezasitno skupljaju, a roditelji kupuju. Preko milijardu proizvedenog otpada otpada samo na kućanstva. Zaista situacija da sjednemo i razmislimo.
Želite li poraditi na rješavanju problema pokušajte svojoj djeci kupovati prije svega drvene igračke umjesto plastičnih. Što se tiče ostalih stavri pokušajte kupovati sa što je manje ambalaže i naravno uvijek uzmite papirnate, a ne plastične vrečice.
Autor: S.Š.
Odgovori