• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing

Ekologija

www.ekologija.com.hr

  • Naslovnica
  • Organski vrt
  • Energija
  • Klima
  • Okoliš
  • Otpad
  • Prehrana
  • Turizam
  • Zdravlje
Vi ste ovdje: Naslovnica / Otpad / Robotika – nova metoda za razvrstavanje otpada
kanta-za-smece

Robotika – nova metoda za razvrstavanje otpada

Kategorija: Otpad

Razvrstavanje i recikliranje otpada neke su od osnovnih zadaća u procesu gospodarenja otpadom. Razvrstavanje se u većini slučajeva, barem u Hrvatskoj, odvija ručno. Ručno razvrstavanje je proces koji je spor i štetan po ljudsko zdravlje pa je potrebno razmotriti automatizaciju tog procesa. Nove metode za sortiranje i recikliranje otpada su učinkovitije i ekonomičnije, a svoju ulogu u tome ima i robotika.

kanta-za-smece

Robotika je znanstveno-tehnička disciplina čiji je cilj izrada i razvoj automatiziranih strojeva kojima upravljaju računala. Bavi se projektiranjem, izgradnjom, rukovanjem i korištenjem robota, kao i izradom računalnih sustava za njihovu kontrolu.

Roboti se koriste i u proizvodnim procesima ili u okruženjima u kojima postoji opasnost za ljudski život i zdravlje, npr. za detekciju i deaktiviranje bombi.

Osim toga, svoju primjenu pronalaze u brojnim industrijama, od kirurških zahvata u operacijskim salama, do proizvodnje automobila, a koriste se i za sortiranje različitih vrsta otpada.

Primjena robota u industriji

Osim poslova koji su opasni za zdravlje i život ljudi, roboti također obavljaju monotone i zamorne poslove jer, za razliku od ljudi, mogu raditi bez prekida. Tako omogućavaju da radni proces postane jednostavniji i dovode do poboljšanja proizvodnog ciklusa.

Tipična primjena industrijskih robota uključuje montažu, zavarivanje, odabir i postavljanje proizvoda te pregled i ispitivanje uz visoku izdržljivost. Pri tom se sve odvija brzo i precizno.

Kad je razvrstavanje otpada u pitanju, dosadašnja praksa je bila da se otpad uz primjenu ljudskog rada ručno razvrstava u sortirnicama. Zaposlenici su izdvajali otpad prema specifičnosti materijala, a uvjeti u kojima se odvija razvrstavanje otpada s ciljem izdvajanja ekonomski vrijednih reciklata vrlo često su jako teški i narušavaju zdravlje čovjeka.

Industrijski roboti su svoje mjesto u pogonima za upravljanje otpadom pronašli prvenstveno zbog sigurnosti radnog okruženja, zatim zbog jednostavnosti rukovanja, brzine i točnosti u obavljanju zadataka i mogućnosti prepoznavanja različitih vrsta otpada.

Roboti za razvrstavanje otpada

Prvi robotizirani sustav za razvrstavanje otpada razvila je finska tvrtka ZenRobotics. Riječ je o inovativnom konceptu ZenRobotics recycler (ZRR) koji se sastoji od upravljačkog sustava, skupa senzora i industrijskih robota. Kombinacija senzora i rješenja umjetne inteligencije omogućava ovom sustavu da prepozna i odabere ciljane materijale iz otpada i odvoji ih u više odjeljaka.

ZRR je prvobitno konstruiran za razvrstavanje građevinskog otpada, ali je s vremenom nadograđen na sortiranje drugih vrsta otpada. Pokreće se umjetnom inteligencijom i poput pametnog telefona dobiva nadogradnje softvera koje ga čine još učinkovitijim i pametnijim.

Uređaj se putem interneta može kontrolirati uz pomoć pametnog telefona ili računala.

Još jedan od robota čija je funkcija razvrstavanje otpada je i Clarke, koji je razvila tvrtka AMP Robotics. Clarke u jednom postrojenju za komunalni otpad u SAD-u pomaže kod razvrstavanja otpada, a komade otpada prepoznaje uz točnost od 90% i čini to za 50% brže od čovjeka na istom poslu.

Clarke sustav je također baziran na umjetnoj inteligenciji i s vremenom postaje sve “pametniji”. Za sada može prepoznati radi li se o plastici ili kartonu, a njegovi tvorci rade na uvođenju više u granularnosti u njegove sposobnosti razvrstavanja.

Apple također ima robota za recikliranje. Riječ je o robotu pod nazivom Daisy, izrađenom od nekih dijelova prvog robota za rastavljanje Liama. Daisy može rastaviti do 200 uređaja po satu i sortirati njihove kvalitetne dijelove za recikliranje.

Bez ikakve sumnje, robotizacija i umjetna inteligencija predstavljaju budućnost upravljanja otpadom jer će pomoći zajednicama da učinkovitije upravljaju reciklažnim centrima.

Autor: A.V., Foto: RitaE/Pixabay

Gradnja eko kuće

Građevinska industrija se sve više okreće eko gradnji kuća, odnosno tradicionalnoj gradnji uz neke izmjene koje su prilagođene modernom dobu. Sve je više onih koji žele živjeti u eko kućama jer takve kuće štite okoliš, … [više] about Gradnja eko kuće

Kopački rit – park prirode

Na samom istoku zemlje u bogatoj Baranji smjestio se park prirode prekrasnog izgleda i prije svega bogatog sadržaja koji se odnose na prirodna bogatstva, jer ipak govorimo o jednom od najvećih fluvijalno - močvarnih … [više] about Kopački rit – park prirode

Pozitivne misli i njihova moć

Je li vam se ikada u životu dogodilo da ste upali u začarani krug koji je potaknuo jedan događaj ili možda kombinacija nekoliko događaja koji su vas pogodili u određenom vremenskom razdoblju? Sve je ovo normalno. Usponi … [više] about Pozitivne misli i njihova moć

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Primarni stupac

Novo

oneciscenje-plaza

Mikroplastika u moru

Pitanje onečišćenja mora mikroplastikom sve je češće u posljednje vrijeme, a plastika koja se sve više nakuplja u o … [više] about Mikroplastika u moru

zelena-fasada

Zelene fasade

Uživanje u zelenilu u centru grada luksuz je koji si malo tko danas može priuštiti. Sve je manje zelenih površina, … [više] about Zelene fasade

solarna-elektrana-na-krovu

Solarna elektrana na krovu

Ako razmišljate o ugradnji solarnih panela na krov, vjerojatno vas zanima kako taj cijeli proces izgleda, koliko će vas … [više] about Solarna elektrana na krovu

sinclair-okrugli-stol

Održan okrugli stol na temu “Poduzetnička klima u Hrvatskoj”: Evo koji su zaključci stručnjaka

Povodom otvorenja novih prostorija tvrtke Sinclair, zagrebačkog specijalista za klima uređaje i dizalice topline, održan … [više] about Održan okrugli stol na temu “Poduzetnička klima u Hrvatskoj”: Evo koji su zaključci stručnjaka

kimbino-logo

Ekološka osviještenost uz Kimbino

U današnje vrijeme sve se vrti oko marketinga. Možete imati najbolji proizvod na tržištu, ali ako nemate marketinšku … [više] about Ekološka osviještenost uz Kimbino

zastita-okolisa

Kartagenski protokol

Prvotno je u Rio de Janeiru na Konferenciji Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju 1992. godine otvorena za potpisivanje … [više] about Kartagenski protokol

Copyright © 2010.–2023. Informativka d.o.o. Sva prava pridržana (uvjeti korištenja).