Razvrstavanje i recikliranje otpada neke su od osnovnih zadaća u procesu gospodarenja otpadom. Razvrstavanje se u većini slučajeva, barem u Hrvatskoj, odvija ručno. Ručno razvrstavanje je proces koji je spor i štetan po ljudsko zdravlje pa je potrebno razmotriti automatizaciju tog procesa. Nove metode za sortiranje i recikliranje otpada su učinkovitije i ekonomičnije, a svoju ulogu u tome ima i robotika.
Robotika je znanstveno-tehnička disciplina čiji je cilj izrada i razvoj automatiziranih strojeva kojima upravljaju računala. Bavi se projektiranjem, izgradnjom, rukovanjem i korištenjem robota, kao i izradom računalnih sustava za njihovu kontrolu.
Roboti se koriste i u proizvodnim procesima ili u okruženjima u kojima postoji opasnost za ljudski život i zdravlje, npr. za detekciju i deaktiviranje bombi.
Osim toga, svoju primjenu pronalaze u brojnim industrijama, od kirurških zahvata u operacijskim salama, do proizvodnje automobila, a koriste se i za sortiranje različitih vrsta otpada.
Primjena robota u industriji
Osim poslova koji su opasni za zdravlje i život ljudi, roboti također obavljaju monotone i zamorne poslove jer, za razliku od ljudi, mogu raditi bez prekida. Tako omogućavaju da radni proces postane jednostavniji i dovode do poboljšanja proizvodnog ciklusa.
Tipična primjena industrijskih robota uključuje montažu, zavarivanje, odabir i postavljanje proizvoda te pregled i ispitivanje uz visoku izdržljivost. Pri tom se sve odvija brzo i precizno.
Kad je razvrstavanje otpada u pitanju, dosadašnja praksa je bila da se otpad uz primjenu ljudskog rada ručno razvrstava u sortirnicama. Zaposlenici su izdvajali otpad prema specifičnosti materijala, a uvjeti u kojima se odvija razvrstavanje otpada s ciljem izdvajanja ekonomski vrijednih reciklata vrlo često su jako teški i narušavaju zdravlje čovjeka.
Industrijski roboti su svoje mjesto u pogonima za upravljanje otpadom pronašli prvenstveno zbog sigurnosti radnog okruženja, zatim zbog jednostavnosti rukovanja, brzine i točnosti u obavljanju zadataka i mogućnosti prepoznavanja različitih vrsta otpada.
Roboti za razvrstavanje otpada
Prvi robotizirani sustav za razvrstavanje otpada razvila je finska tvrtka ZenRobotics. Riječ je o inovativnom konceptu ZenRobotics recycler (ZRR) koji se sastoji od upravljačkog sustava, skupa senzora i industrijskih robota. Kombinacija senzora i rješenja umjetne inteligencije omogućava ovom sustavu da prepozna i odabere ciljane materijale iz otpada i odvoji ih u više odjeljaka.
ZRR je prvobitno konstruiran za razvrstavanje građevinskog otpada, ali je s vremenom nadograđen na sortiranje drugih vrsta otpada. Pokreće se umjetnom inteligencijom i poput pametnog telefona dobiva nadogradnje softvera koje ga čine još učinkovitijim i pametnijim.
Uređaj se putem interneta može kontrolirati uz pomoć pametnog telefona ili računala.
Još jedan od robota čija je funkcija razvrstavanje otpada je i Clarke, koji je razvila tvrtka AMP Robotics. Clarke u jednom postrojenju za komunalni otpad u SAD-u pomaže kod razvrstavanja otpada, a komade otpada prepoznaje uz točnost od 90% i čini to za 50% brže od čovjeka na istom poslu.
Clarke sustav je također baziran na umjetnoj inteligenciji i s vremenom postaje sve “pametniji”. Za sada može prepoznati radi li se o plastici ili kartonu, a njegovi tvorci rade na uvođenju više u granularnosti u njegove sposobnosti razvrstavanja.
Apple također ima robota za recikliranje. Riječ je o robotu pod nazivom Daisy, izrađenom od nekih dijelova prvog robota za rastavljanje Liama. Daisy može rastaviti do 200 uređaja po satu i sortirati njihove kvalitetne dijelove za recikliranje.
Bez ikakve sumnje, robotizacija i umjetna inteligencija predstavljaju budućnost upravljanja otpadom jer će pomoći zajednicama da učinkovitije upravljaju reciklažnim centrima.
Autor: A.V., Foto: RitaE/Pixabay
Odgovori