Tek smo zakoračili u 21. stoljeće kako valja, a već smo suočeni sa mnoštvom ekoloških problema koji su se svalili na sadašnje generacije. Industrijska revolucija potakla je promjenu koja je označila velik evolucijski skok i tehnološki napredak društva, ali pod koju cijenu?
Cijenu dakako plaćamo danas, jer ništa ne dolazi besplatno. Samo je trebalo proći nešto više od stoljeća kako bismo uvidjeli stvarne posljedice nemilosrdnog iskorištavanja neobnovljivih izvora energije na čijim leđima je iznesena ova ekonomska, društvena i tehnološka revolucija.
Ekološke krize, zagađenje pitke vode, masovno izumiranje biljnih i životinjskih vrsta, deforestacija i otapanje ledenjaka… mogli bismo nabrajati u nedogled. Ovi problemi su iznimno bitni i oni koje nije moguće gurati pod tepih jer o njihovu rješavanju neposredno ovisi i naš opstanak.
Stoga se javila potreba za stvaranjem posebnog registra mladog i obrazovanog stručnog kadra koji će raditi na pronalasku rješenja održivog razvoja. Koji su ciljevi obrazovanja inženjera okoliša? Cilj je koristiti znanstvene i inžinjerske metode kako bi se minimizirala šteta već nastalog zagađenja i kako bi se našli načini kojima će se zaustaviti daljnje narušavanje ekosistema.
Inženjerstvo okoliša golema je interdisciplinarna grana koja u sebe uključuje manipulaciju pitkom kao i otpadnom vodom, saniranje golemog problema otpada, očuvanjem kvalitete zraka, održivom i ekološkom proizvodnjom hrane i ujedno i utjecajem novih građevinskih struktura na postojeću ekoravnotežu.
Inženjeri okoliša uglavnom se opredijeljuju za jedan od dva smjera. Jedan od njih posebice je fokusiran na goruće pitanje problema pitke vode i njenog konstantnog smanjivanja dok se drugi koncentriraju na više tehnološki i kemijski aspekt problema unutar kojeg se pokušavaju naći rješenja posredstvom novih tehnologija.
To nikako nije sve što inženjer okoliša treba znati. Obrazovanje ovakvog stručnjaka vrlo je zahtjevno i široko i obuhvaća i područja ekonomije, zakonodavnog sustava, znanje o javnoj administraciji i bitnim sociološkim pitanjima. Unutar repertoara ovakvog inžinjera moraju se naći i znanja iz kemije, biologije i mikrobiologije kao i žustro praćenje novih tehnologija.
Nadamo se da će jednoga dana ovaj kadar ostvarit svoj cilj i iznaći rješenja kojima će se moći održati maksimalana proizvodna učinkovitost uz malenu ili nikakvu štetu po okoliš. Cilj je proizvesti jedan zatvoreni održivi sustav unutar kojega je moguće zadovoljiti sve potrebe čovječanstva bez uništavanja jedinog doma koji imamo. Kraj utrke je još daleko, ali zamjetni pomaci su već vidljivi i nadajmo se da će se nastaviti razvijati u istom pravcu.
Autor: L.K.
Odgovori