Kako funikcionira običan staklenik u kojem se uzgaja voće i povrće koje stiže u aše supermarkete i time i u naše lonce, tave i na tanjure? Staklenik djeluje na način da čak i u hladnijim mjesecima hvata sunčevu toplinu i zadržava je u staklom okovanom prostoru gdje se biljkama omogućuju produženi periodi rasta i zrenja i može se dobiti nekoliko berbi, koje u prirodnim uvijetima na otvorenom ne bi bile moguće.
Baš kao staklo povrh staklenika ponaša se i atmosferski omotač. On ima vrlo korisnu funkciju da nas štiti od sunčeva zračenja i propušta samo onoliko topline koliko je potrebno za održavanje relativno stalne temperature na Zemlji. Bez njegova prisustva sunčeva toplina i radijacija spalila bi Zemljinu površinu. Oceani i mora bi presušili a goleme količine UV zračenja preplavile bi površinu.
Jedan od vrlo bitan elemenat koji sačinjava naš omotač je ozon koji se primarno nalazi u višim slojevima, čak u postotku od 90%. On nas čuva od prevelike količine onih zraka koje ujedno uzrokuju i rtamnjenje kože, ali u većim količinama pale sve pred sobom i uzrokuju genetske mutacije. No ozonska rupa koja se pojavila nije ono o čemu govorimo.
Efekt staklenika nastaje kada se ispod omotača poveča koncentracija plinova koji nastaju izgaranjem fosilnih goriva. Najnačajniji među njima je ugljikov dioksid CO2 koji podiže temperaturu ispod omotača i remeti ravnotežu. U normalnim uvijetima dio sunčevih zraka bi se odbio i disperzirao u svemir, ali pri efekti staklenika toplina ne može pobjeći i stoga u 21.st. kao posljedicu industrijske revolucije i nemilosrdnog sagorijevanja neobnovljivih izvora energije poput ugljena i nafte stojimo suočeni sa naglim porastom tempereture.
Ovaj porast uzrokovat će kolateralnu štetu u koj će se molekule štetnih plinova početi spajati sa kapljicama vode i stvarati kisele kiše i ujedno će se paralelno kao posljedica otapanja polarnih kapa stabilno podizati razina mora koja bi do kraja stoljeća mogla iznositi i preko 1m.
Dakle, jedino rješenje je globalno pokušati smanjiti emisije štetnih plinova i iznači načine za proizvodnjom čiste energije. Zatvoriti krug jednog održivog razvoja i prekinuti onaj zlostavljanje okoliša. Ovakva promjena zahtjeva i prmjenu svijesti jer može bit učinkovita samo ako se provede na globalnoj razini. Stoga razmislite slijedeći puta kada ostavite upaljena svijetla ili toplu vodu da teče. I najduža putovanja započinju prvim korakom.
Autor: L.K.
Odgovori