Usred Slavonije, na mjestu gdje je nekad bilo dno Panonskog mora, izdigla se prekrasna planina Papuk poznata i kao najljepša planina u Slavoniji koja je svoju popularnost stekla zahvaljujući vrijednom geološkom nasljeđu, zbog čega je Papuk postao dijelom europske i svjetske asocijacije geoparkova i kao takav prvi geopark u Hrvatskoj.
Pogledamo li malo povijest ovog kraja, tada možemo primjetiti kako su pronađeni ostaci nekadašnje kulture vezani uz prethistorijsko i razdoblje srednjeg vijeka. Naime dosadašnja istraživanja pokazala su kako su dijelove Papuka naseljavala plemena ratnika koji su svoja naselja gradili na prirodnim uzvišenjima, dok su mrtve pokapali nedaleko od naselja u kojima su živjeli.
Vezano uz prošlost možemo spomenuti kako su unutar parka pronađena vrijedna arheološka nalazišta halštatske kulture iz razdoblja starijeg željeznog doba. Radi se o 14 grobnih humaka koji su se istraživali od 1965. do 1971. godine. Riječ je o jednom razdoblju u povijesti koje je ostavilo svoje tragove, stoga ako se zaputite prema Papuku, pogledajte neke od njegovih znamenitosti kao što su:
Ružica grad, poznat kao stari grad u blizini Orahovice koji pripada srednjovjekovnim gradovima, a koji se spominje kao kraljevski posjed od 1357. godine.
Arheološko nalazište Čemernica, poznato kao kneževsko sjedište i nekropola pod tumulima iz starijeg željeznog doba iznad Kaptola, a koje potječe između 650. i 550. prije Krista.
Pored svojih povijesnih tragova, moramo spomenuti kako su geomorfološke, klimatske i vegetacijske karakteristike odličan preduvjet za staništa brojnih biljnih i životinjskih vrsta, gdje šumska vegetacija pokriva više od 96% područja sa bukvom kao vrstom drveća koja prevladava.
Na području Papuka žive skoro svi predstavnici srednjoeuropske faune, iako je prije 200 godina ovo područje bilo naseljeno medvjedima, vukovima i risovima. Danas se na području Pauka nalazi stanište životinja kao što su jelen, srna, divlja svinja, lisica i naravno kuna. Osim njih na ovom području žive i brojne vrste ptica sa 1.300 vrsta biljaka gdje najugroženije rastu na travnjacima i drugim nešumskim područjima.
Kako god okrenete Papuk je jedinstveni park prirode koji se na neki način smatra utočištem brojnih živih bića.
Dorotea Polovic kaže
sviđaju nam se svi naši nacionalni i parkovi prirode kao i 1000 drugih ljepota u Hrvatskoj koje još nisu službeno proglašene. vratimo se PRIROOODII 🙂
Vlatka Štengl-Jagarčec kaže
proveli smo prekrasan vikend u Jankovcu i okolici i zaljubili se u Papuk. stalno me vuče čežnja da idem opet i svima pričam da tu ljepotu moraju doživjeti