Pod neobnovljivim izvorima energije podrazumijeva se nafta, nuklearna energija, ugljen, prirodni plin. S tim da ugljen, nafta i prirodni plin možemo isto tako nazvati i fosilnim gorivima.
Samo ime fosilna goriva upućuje na tezu o njihovom nastanku. Prije mnogo milijuna godina ostaci biljaka i životinja počeli su se skupljati na dnu oceana.
S vremenom je došlo do mnogih promjena, pa je te ostatke prekrio sloj blata, mulja i pijeska. U tim uvjetima došlo je do porasta temperature i velikog prirtiska.
Smatra se kako su to upravo idealni uvjeti za pretvorbu ostatka biljaka i životinja u fosilna goriva.
Pod glavnim izvorom energije fosilnih goriva mislimo na ugljik, tako da njihovim sagorijevanjem u atmosferu odlazi velika količina ugljičnog dioksida. Sagorijevanje se smatra velikim problemom što se tiče ekološkog aspekta.
Koncentracija ugljičnog dioksida u atmosferi u zadnjih 150 godina povećana je za 28%. Na posljednjih 150 godina gleda se kao na razdoblje kada je došlo do povećane upotrebe fosilnih goriva.
Na samom početku najviše se koristio ugljen, koji se smatra najopasnijim za okolicu iz tog razloga jer u atmosferu ispušta i neugodni sumpor te brojne druge tvari. Sumpor se u atmosferi spaja s vodenom parom i tvori sumpornu kiselinu, koja potom pada na tlo u obliku kiselih kiša.
Nuklearne elektrane ne ispuštaju ugljični dioksid, ali nakon što se upotrijebi nuklearno gorivo, ono postaje radioaktivno i potrebno ga je skladištiti više desetaka godina sigurnim betonskim bazenima ili podzemnim bunkerima, kako više nebi predstavljalo prijetnju.
U normalnim uvjetima nuklearna energija predstavlja čisti izvor energije, ali potencijalne opasnosti do kojih se može doći, dovelo je do smanjenja broja novoinstaliranih nuklearnih elektrana.
Strah od havarije dodatno su povećale dvije do sada najveće nuklearne nezgode: Otok Tri Milje 1979. godine i Černobilj 1986. godine. Nažalost do svih tih grešaka došlo je zbog ljudske nepažnje.
Upravo zbog tih grešaka sve je manji utjecaj čovjeka na proces u nuklearnoj elektrani jer računala su se pokazala pouzdanijima za obavljanje nekih radnji koje ne zahtijevaju konstruktivno razmišljanje.
Autor: S.Š.
Odgovori