Pokazalo se da je čovjek najveći neprijatelj kada su u pitanju ostali stanovnici na ovoj planeti. Svaki pojedinac mora biti svjestan kako ne može funkcionirati bez drugih živih bića od kojih neka žive na kopnu dok su druga svoj životni prostor odlučila potražiti u moru. Nažalost kitolov je samo jedan primjer koliko čovjek može biti nesavjestan.
Što je kitolov? Radi se o aktivnosti kojom se hvataju kitovi i to najviše s brodova. Komercijalnu vrijednost kitovo je meso počelo dobivati tek krajem 20. stoljeća, a njihovom uništavanju doprinijelo je i mišljenje određenih ribara kako kitove treba uništiti jer nemaju prirodnih neprijatelja i mogli bi ugroziti ekološku ravnotežu.
Na zaštiti kitova pokušavalo se nešto učiniti u periodu između dva svjetska rata. Tada je nastupila zabrana lovljenja ovih morskih bića i njihovog ubijanja, ali to je vrijedilo samo za određene države. Norveška i Engleska nisu bile dio te lige i zato je Norveška nastavila s ovom nehumanom aktivnošću zbog koje nije sigurno koliko će kitova uopće opstati.
Mnogo se toga promijenilo od vremena kada se kitolov smatrao neophodnim. Danas u svijetu djeluje Međunarodna komisija za kitolov koja nastoji regulirati pitanje kitova i kitolova. Zahvaljujući sposobnosti nekih pronađene su rupe u zakonu koje pomažu u lovu na određene vrste kitova.
Promijenili su se načini ubijanja, ali i danas postoje ozljede zbog kojih kitovi koji uspiju preživjeti napad te kasnije uginu. Ozljede znaju biti toliko velike da zbog njih ne mogu loviti, hraniti se pa tako ni živjeti. Norveška je priznala kako do 80% kitova odmah umre dok je u Japanu malo drugačije. Japanci su priznali da njih samo 40% pogine odmah.
Kitovi se ubijaju harpunom, a ako prvi ne uspije ubiti, događa se to da onda velik broj kitolovaca poseže za eksplozivnim harpunima. U posljednje vrijeme poduzete su mnoge radnje kako bi se kitolov smanjio pa tako i u Japanu. U prilog tome idu podaci kako pada zarada od kitolova dok raste zarada od turizma.
Nije tajna kako je sve više onih turista koji dolaskom na određeno mjesto poznato po kitovima, žele uživati promatrajući ih u njihovom prirodnom staništu. Kitovi su tako zauzeli važno mjesto kada je u pitanju ekološka ravnoteža i veliki značaj za turizam u zemljama poput Amerike, Australije, Novog Zelanda, Europe i Afrike.
Autor: S.Š., Foto: idreamphoto/Shutterstock
Odgovori