Farmaceutski otpad odnosi se na sve farmaceutske proizvode, lijekove i kemikalije, uključujući i njihovu primarnu ambalažu, koji su postali neupotrebljivi jer im je istekao rok upotrebe, pripremljeni su pa neiskorišteni, ili je došlo do prolijevanja, rasipanja i slično.
Razvitkom farmaceutske industrije i rastom populacije dolazi do sve veće rasprostranjenosti proizvodnje i upotrebe lijekova, a time i do nastajanja farmaceutskog otpada.
Farmaceutski otpad dijeli se na sljedeće vrste:
- neopasni farmaceutski otpad (otvoreni sirupi, kapi za oči, kreme, masti s isteklim rokom trajanja, otvorene injekcije ili rastvori za infuzije, materijali za pripremu preparata…)
- opasan farmaceutski otpad (neiskorišteni citotoksični lijekovi ili oni s rokom trajanja koji je istekao, hormoni, imunosupresivna sredstva, antiinfektivni lijekovi…)
- kontrolirane lijekove (amfetamini, narkotici i psihotropne tvari, opijati…)
Odlaganje farmaceutskog otpada
Lijekovi se ne smiju odlagati u komunalni otpad ili bacati u kanalizaciju jer čak i neznatne koncentracije određenih tvari u lijekovima mogu imati štetan utjecaj na kvalitetu voda, a time i na ljudsko zdravlje.
Farmaceutski otpad se ubraja u medicinski otpad pa je njegovo zbrinjavanje regulirano Pravilnikom o gospodarenju medicinskim otpadom.
Zbrinjavanje farmaceutskog otpada, kao i citotoksičnog i citostatskog te kemijskog i sličnog opasnog medicinskog otpada obavlja se u postrojenju koje je ovlašteno za zbrinjavanje opasnog otpada spaljivanjem.
Ljekarne su dužne preuzeti od građana stare lijekove i sličan farmaceutski otpad neovisno o njegovu podrijetlu. Veterinarske ambulante i veterinarske ljekarne također su dužne od građana preuzeti stare veterinarske lijekove i sličan farmaceutski otpad koji je nastao pružanjem veterinarskih usluga na poljoprivrednim gospodarstvima ili u kućanstvima.
Ljekarne su dužne voditi evidenciju, ugovoriti zbrinjavanje s ovlaštenom tvrtkom i farmaceutski otpad odvojeno sakupljati u odgovarajuće spremnike ovisno o ključnom broju (za svaki ključni broj je potreban poseban spremnik), a ovlaštenoj osobi se moraju predati najkasnije u roku od jedne godine od nastanka otpada.
Ključni broj otpada sastoji se od šesteroznamenkastog broja kojem je pridružen znak *, ako se radi o opasnog otpadu, i riječ je o jedinstvenoj oznaci vrste otpada.
Farmaceutski otpad sprema se u spremnike na kojima se moraju nalaziti naljepnice određene veličine, na kojima su ispisani sljedeći podaci:
- naziv ljekarne
- ključni broj otpada
- naziv vrste otpada
- i opcionalno, datum predaje ovlaštenoj osobi
Kad je riječ o otpadu koji je nastao radom ljekarne i rashodom (proizvodni otpad), ljekarne su dužne voditi očevidnik o nastanku i tijeku otpada (ONTO), a mora postojati i prateći list za otpad PL-O.
Obrasci su s uputama dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva okoliša i energetike.
Autor: A.V., Foto: alexroma/Pixabay
Odgovori