Energetska efikasnost (odnosno energetska učinkovitost) je suma isplaniranih i provedenih mjera čiji je cilj korištenje minimalno moguće količine energije tako da razina udobnosti i stopa proizvodnje ostanu očuvane.
Jednostavnije rečeno energetska efikasnost znači upotrijebiti manju količinu energije(energenta) za obavljanje istog posla, odnosno funkcije (grijanje ili hlađenje prostora, rasvjeta, proizvodnja raznih proizvoda, pogon vozila i dr.).
Bitno je napomenuti da se energetska efikasnost nikako ne smije promatrati kao štednja energije jer štednja uvijek podrazumijeva određena odricanja, dok efikasna uporaba energije nikada ne narušava uvjete rada i življenja. Ali još bitnije treba naglasiti da poboljšana efikasnost uporabe energije rezultira njenom smanjenom potrošnjom za istu količinu proizvoda ili usluge, što u konačnici donosi i proporcionalne novčane uštede.
Poticanje energetske efikasnosti
Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva (MINGORP) pokrenuli su projekt Poticanje energetske efikasnosti u Hrvatskoj, koji se provodi u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Globalnim fondom za okoliš.
Cilj projekta je podizanje svijesti građanstva o efikasnoj potrošnji energije te poticanje primjene ekonomski isplativih, energetski efikasnih (EE) tehnologija, materijala i usluga u Hrvatskoj.
Projekt je započet u srpnju 2005.g., i provodit će se do srpnja 2010. godine.
Ciljne skupine projekta, na koje otpada više od 40% ukupne potrošnje energije u Hrvatskoj, su:
- sektor domaćinstva (građanstvo)
- sektor uslužnih djelatnosti (hoteli, banke, trgovački centri, poslovne zgrade, restorani, trgovine i dr.)
- javni sektor (državne zgrade, zgrade jedinica lokalne i regionalne samouprave, bolnice, škole, fakulteti, sportski objekti, knjižnice, muzeji, kazališta i dr.)
Uz povećanje energetske efikasnosti, što često dovodi i do smanjenja potrošnje energije te uštede novca, cilj projekta je i izravno smanjenje emisije stakleničkih plinova, koji pridonose efektu globalnog zatopljenja, u okoliš
Glavni ciljevi projekta
- Poticanje transformacije tržišta energetski efikasnih proizvoda i usluga, odnosno poticanje razvoja takvog tržišta u Hrvatskoj, kako bi EE usluge i proizvodi bili što dostupniji krajnjim korisnicima.
- Informiranje i educiranje krajnjih korisnika o energetskoj efikasnosti te o dostupnosti energetski efikasnih tehnologija i uređaja na tržištu.
Kako bi postigli gore navedene ciljeve, potrebno je istovremeno djelovati i na stranu ponude i na stranu potražnje na tržištu. S tim u vidu projekt je postavljen kao poveznica između ta dva sudionika tržišta, a krajnji cilj je poticanje i ubrzanje formiranja samostalnog i samoodrživog EE tržišta u Hrvatskoj.
Više na energetska-efikasnost.undp.hr
Odgovori