Svi smo mi kao maleni sjedili u klupama i slušali priče o globalnom zatopljenju i efektu staklenika u kojem CO2 urokuje da se naša atmosfera ponaša poput velikog staklenika koji zadržava toplinu u blizini Zemlje. Rezultat je podizanje temperature, koje direktno otapa led tisućama godina zarobljen unutar masivnih ledenih površina.
Sva će voda prije ili kasnije završiti u oceanu pa tako i sve kapi koje kliznu sa ledenjaka podižu naposlijetku razinu mora. 2008 godine održana je znanstvena konferencija u Beču na kojoj se raspravljalo o globalnom zatopljenju, podizanju razine mora i posljedicama koje bi snašle čovječanstvo.
Utvrđeno je kako varijacije uvijek postoje, ali zadnja dva tisućljeća one su bile relativno pravilne i u principu nisu prelazile 20ak centimetara dok se unutar samo jednog stoljeća nad nama nadvila prognoza koja čak spominje povišenje razine mora koje će preći jedan metar.
Kada pomislimo na ovu visinu ne čini se puno no mnogi gradovi i zemlje koji leže na vrlo malim nadmorskim visinama pretrpjeli bi strašne gubitke. Velika većina vode koja dospjeva u oceane ona je koja je odtekla sa ledenjaka na Grenlandu i Antarktiku. Kada je otapanje ovih ledenih pokrova zamjećeno nitko nije prognozirao da će se ono početi odvijati ovako ubrzano.
Podizanje razine mora najviše bi do kraja 21. stoljeća moglo pogoditi upravo one zemlje koje se već sada bore sa ekonomskim opstankom. Mnoge nerazvijene zemlje trećeg svijeta leže vrlo nisko i potapanje velikog dijela posjeda imalo bi po njih devastirajuće posjedice. Neke bogatije zemlje možda će uspjeti na vrijeme izgraditi brane i obrambene sustave kojima će zaustaviti poplavljivanje no zasiguro će biti i onih koje neće imati ovu mogućnost.
Nije sigurno koliko dio je ljudska krivnja a koliko možemo pripisati prirodnom ciklusu podizanja i spuštanja razine mora tijekom povijesti zemlje, ali jedno jest sigurno. Ne smanji li se emisija stakleničkih plinova drastično unutar desetljeća pred nama do 2100. možemo očekivati porast temperature za više od 3°C.
Svi svjetski ekosistemi bili bi dovedeni na rub izdržljivosti, a kolateralne posljedice podizanja razine mora koštale bi čovječanstvo trilijune. Dakle stojimo na tankom ledu, ali još smo ovdje i stvari se još mogu promijeniti ili u najgorem slučaju možemo minimizirati daljnu štetu. Pomislite na ovo slijedeći puta kada odlučite do dućana otići autom. Isključite motor i radije prošetajte.
Autor: L.K.
Odgovori