Meditacija je poznata kao duhovna vježba u kojoj svaka osoba koja meditira svu svoju pažnju usmjerava prema određenom sadržaju. U današnje vrijeme kada je ubrzani način života postao pravilo i kada je sve manje mjesta za kvalitetan odmor, meditacija postaje iznimno važna i korisna. Potrebno je u danu pronaći dovoljno vremena kako bi mogli postići opuštanje.
Ponegdje meditacija može biti praćena i vježbama disanja, posebno u hinduizmu i budizmu. U kršćanstvu je naglasak stavljen na oslobađanje čovjeka od ovozemaljskog, što mu pruža priliku da stvari sagleda sa stajališta vječnosti.
Postoji nekoliko vrsta tehnika meditiranja, a razlikuju se prema vjerskoj pozadini, prema uputama učitelja te prema namjeni. Tehike se dijele u dvije skupine: u meditaciju koja može biti disanje ili recitiranje te fizičku usmjerenu na duhovnu djelatnost.
Brojni stručnjaci složili su se kako je meditacija jedan način prikupljanja energije i stvaranja zaliha, što pomaže skoro svakom čovjeku da prikupi dovoljno snage za postupanje u određenim kritičnim situacijama, koje oduzimaju snagu.
Ona je najmoćniji način postizanja harmonije, sklada i regeneracije tijela, uma i duha. Utjecaj je takav da ide u samu srž problema i tamo djeluje.
Kada se uzmu u obzir podaci istraživanja prema kojima od stresa dolazi oko 75 % bolesti, a 50 % smrtnih slučajeva, na svima je da se zamislimo i promislimo što možemo napraviti.
Upravo je zbog toga važno spojiti obje razine stvarnosti, djelovanje i unutarnji svijet kako bi se postigla prava punoća života.
U meditaciji dolazi do povezivanja sa razinom postojanja, dok je naša aktivnost popraćena ljepotom i srećom, a sva se postignuća događaju bez nepotrebnog napora i stresa.
Postoji puno tehnika koje se dijele na zvuk, formu i simbol. Svaka od metoda dovodi do razine opuštanja, a daleko najjačom smatra se meditacija koja svoje djelovanje temelji na zvuku.
Autor: S.Š.
Odgovori