Iznad jedne od najljepših obala uzdiže se prekrasni masiv koji istovremeno budi poštovanje i istovremeno nas očarava svojom veličinom i sadržajima koje skriva u svom naručju od svih znatiželjnika, koji žele isražiti divlji i surovi svijet Biokova, poznatog kao planine što ujedno sadrži i poznati park prirode.
Planina Biokovo nalazi se uz obalu Srednje Dalmacije koja se prema moru spušta u obliku strmih i ogoljelih stijena ispod kojih se nalazi prekrasni zeleni pojas. Biokovo je proglašeno parkom prirode 1981. godine, gdje su se skupili svi jedinstveni prirodni fenomeni, a glavnim obilježjima smatraju se geomorfološki fenomeni kao što su vrtače, škrape, kamenice, jame, poznatija kao jama Amfora, ledenice, spilje, više od 40 vrsta endemičnih biljnih vrsta kao što je čuveno biokovsko zvonce.
Biokovo kao poznati park prirode nudi posebne geomorfološke rezervate kao što su Nevistina stina, Ovčje polje, Kuranik-Šibenik-Štropac-Vošac. Na Biokovu se nalaze poznati rezervati šume bukve i jele, gdje ubrajamo Kaoce i Kimet-Sutvid te rezervate autohtone šume crnog dalmatinskog bora poput Bukovca, Borovika, Šibenika-Borovca.
Bitno je spomenuti kako na ovom području živi 2274 biljnih vrsta gdje se mogu vidjeti različiti oblici vegetacije, od mediteranske do alpske. Na samom Biokovu može se primjetiti poznati kontrast vegetacije, što se očituje u kršu i kamenjaru, nasuprot kojeg se nalazi uski pojas između planine i mora gdje se mogu vidjeti maslinici, vinogradi i poznate šume alepskog bora.
Kad spominjemo biljni svijet, treba spomenuti kako je životinjski svijet podjednako raznolik. Biokovo se smatra domom vuka i vepra te muflona i divokoza. Od ptica treba izdvojiti orla i sokola, koji se smatraju zaista rijetkim pticama.
Kao što vidimo radi se o jedinstvenom području s mnoštvo biljnog i životinjskog svijeta, što će najviše oduševiti prave zaljubljenike u prirodu i njezina bogatstva, a tome najviše doprinosi poznati Biokovski botanički vrt Kotišina sa površinom od 16,5 ha. Na ovom mjestu očuvana je izvorna biokovska vegetacija koja omogućuje posjetiteljima upoznavanje jedinstvenog samoniklog biljnog svijeta.
Foto: Mirvav/Shutterstock
Odgovori