Svakako nam je jasno da živimo na planeti na kojoj jednostavno ima previše ljudi da bi svatko od nas imao svoj vlastiti povrtnjak ili uzgajao vlastite žitarice ili stoku. Čak i da ima prostora tko bi imao vremena za to u životu određenom budilicama, tik-takanjm satova, u svijetu u kojem je vrijeme novac.
No što je sa hranom koju jedemo? Dakako, moramo jesti i ako je situacija sa povrtnjakom za vas nemoguća morat ćete se pomiriti sa time da neće biti moguće u potpunosti izbjeći aditive. U malim količinama nam većina njih neće naškoditi, no problem se pojavljuje kada visoko prerađena hrana prepuna šećera i aditiva postane okosnica prehrane.
Svakako je bolje na posao ponijeti nešto voća ili pak povrće sa svježim sirom ili dobar i sočan komad mesa no zadovoljavati se raznim proizvodima iz pekare ili pak živjeti na čokoladi, čipsu i kofeinu dok ne stignete kući nije najbolja ideja.
Aditive prehrani možemo podijeliti u nekoliko skupina. To su bojila, konzervansi, antioksidansi, regulatori kiselosti, emulgatori, tvari koje sprečavaju zgrušavanje, pojačivači okusa, tvari za poliranje i tvari za zaslađivanje. Svi oni sakrili su se pod nama već poznatom oznakom E-?
Iako su neki od njih bezazleni neki bi mogli uzrokovati ozbiljne posljedice stoga obratite pažnju na ono što kupujete kada se sljedeći puta zateknete u supermarketu. E621 jedan je od onih koji čim vidite na poleđini proizvoda vratite ga natrag na policu. Njegovo puno ime je monatrijev glutaminat poznat i kao MSG.
Čine ga natrij i glutamična kiselina koji se zapravo poigravaju sa vašim okusnim pupoljcima kao i receptorima u mozgu. On hranu čini ukusnijom i blokira receptore koji nam govore da smo siti. Stoga kada je god moguće izbjegnite instant obroke, zamrznutu hranu, margarin (zamijenite ga maslacem), grickalice poput čipsa, i smokića i topljeni sir.
Kako ne možemo svakoga od vas slijediti u supermarket i kako je laiku nemoguće znati što točno svaki E čini dat ćemo vam nekoliko glavnih krivaca koji uništavaju zdravlje pa pokušajte slijedeći puta izbjegavati barem ove spojeve. To su: kalij bromat, propil galat, natrijev nitrit, butylated hydroxyanisolen i butylated hidrozyttoulene.
Nadamo se da smo uspjeli pomoći i igrati barem malu ulogu u poboljšanju kvalitete života. Savjet broj jedan je još uvijek da konzumirate neprerađene namirnice kada god to prilika dopusti. Štoje pola sata više u trgovini naspram dugoročne dobrobiti izbjegavanja ovih spojeva.
Autor: L.K.
Odgovori