U zadnje vrijeme ako malo bolje pogledate možete primjetiti sve veći broj zgrada. Svakim danom negdje nikne neko zemljište spremno za gradnju, a svakih par mjeseci jedna zgrada postane spremna za useljavanje.
Problem ne samo da leži u tome što se gradnjom sve više smanjuju zelene površine, nego i u tome što su površine tih zgrada sve veće, a da ne pričamo o kućama koje se isto grade sa barem dva kata, iako se recimo radi o maloj obitelji.
Mnogi stručnjaci zapitali su se zašto tolika pomama za velikim i brojnim prostorijama u svom životnom okruženju, kada je i više nego dovoljno staviti dvije spavaće sobe ako se npr radi o jednoj tročlanoj obitelji.
Nije jasna ta potreba da imamo barem dvije gostinjske sobe, radnu sobu i još neke prostorije koje možda nikad nećemo koristiti. Velik dio nas u tom trenutku uopće ne razmišlja o činjenici kako svakom tom gradnjom trošimo previše energije.
Pored toga na svaku izgradnju slaže se jako puno otpada koji ostaje od brojnih neiskorištenih materijala kao što su čelične grede, cementni temelji, tepisi, žbuka, prozori i izolacija. Prema zadnjem provedenom istraživanju pokazalo se kako samo od građevnih materijala dolazi preko 5 % zagađenosti vode.
Svi ti novoizgrađeni objekti uglavnom su položeni na taj način da nikako ne mogu koristiti prirodne resurse i na taj način prišparati prirodu. Umjesto toga gomilaju se velike potrošnje energije, a da ne pričamo o potrošenoj količini vode koju više ne možemo nadoknaditi.
Razmišljate li o potencijalnim rješenjima možemo vam dati par natuknica pomoću kojih ćete pomoći svom okolišu da izdrži veliki nalet građevine. Dakle umjesto silnih klima trebali bi se ugrađivati strojni ventilatori, koji su puno jeftiniji, a osim toge troše manje energije.
Malo ranije spomenuli smo veliku potrošnju vode. Kako bi se riješio taj problem preporuča se instaliranje vodovodne instalacije s niskim protokom vode.
Autor: S.Š.
Odgovori