Zašto pričamo o energiji? Kako bismo bolje raspolagali oblicima energije i koristili ih na načine koji su povoljni za očuvanje okoliša, te bolji i ugodniji život.
Važno je shvatiti da se razni oblici energije mogu koristiti u svakodnevnom životu na puno jeftiniji način nego što se to činilo do sada, te da se energija može daleko više iskoristiti kako bi se svim ljudima pružio život kakav zaslužuju.
Energija je prije svega sposobnost nekog tijela ili mase tvari da obavi neki rad. Možemo reći kako su energija i rad sukladni unatoč tome što niti opseg, pa ni sadržaj tih riječi nije u potpunosti identičan.
Dakle kada malo bolje pogledamo promjena energije jednaka je izvršenom radu. U svemiru ne postoje tijela i sustavi koji ne posjeduju energiju.
Energiju se ne može uništiti, ona prelazi iz jednog oblika u drugi, s jednog tijela na drugo i uvijek je u skladu sa zakonom očuvanja energije.
Postoje mnogi oblici energije koji opet imaju svoje podskupine koje dolaze do izražaja kod proučavanja različitih znanstvenih problema. To su kinetička energija, toplinska energija, električna energija i mnoge druge.
Kako bi razumjeli što je to zapravo kinetička energija, dovoljno je uzeti primjer bejzbolske loptice. Kinetička energija nadovezuje se na odnos loptice i tla.
Električna energija polazi od materije koja se sastoji od atoma. Atomi su sastavljeni od manjih čestica koje se zovu protoni. Oni imaju pozitivan naboj.
Tu su još neutroni koji imaju neutralan naboj, elektroni koji su negativno nabijeni. Elektroni kruže oko središta, ili jezgre atoma, baš kao što mjesec kruži oko zemlje. Jezgra se sastoji od neutrona i protona.
Kada pričamo o toplinskoj energiji tada je najbolje zamisliti toplu šalicu kave. Kava zapravo posjeduje toplinsku energiju, rezultat brojnih molekula koje se kreću i vibriraju, u suradnji sa kinetičkom energijom. Temperatura postaje mjera toplinske energije. Što je viša temperatura to se molekule brže kreću, što imaju više kinetičke energije.
Autor: S.Š.
Tomislav Švast kaže
Žarulje sa žarnom niti su ekološke. Jedino da proizvođaći rade sa debljom niti da dulje traju. Štedne žarulje sadrže živu i plastiku, pa se za njihovu proizvodnju i recikliranje treba utrošiti više energije!
Tomislav Švast kaže
http://www.mandrilo.com/index.php/istina-o-zaruljama
Ratko Valentić kaže
kao što rasipam sve prirodne resurse (npr. vodu) tako rasipamo i energiju a kad bi samo malo promislili mogli bi postati potpuno autonomni…bez potrebe za energijom iz sustava…