Sve donedavno nije postojao uspješan način recikliranja plastičnog otpada, jer je separacija raznih polimera praktično nemoguća, a postupak za obradu miješanih polimera nije postojao. Danas se u nekoliko smjerova razvijaju istraživanja kojima se može iskoristiti plastični otpad i time ujedno smanjiti onečišćenje okoline.
Unazad 20 godina Japanska industrija počela je s proizvodnjom strojeva koji mogu prerađivati miješani i onečišćeni otpad za proizvodnju artikala koji se koriste kao zamjena za drvo i beton. Početkom 1975. godine bilo je u radu u Japanu više od 20 takvih strojeva koji proizvode oko 40.000 tona gotovih proizvoda godišnje. Postupak više nalikuje lijevanju nego li uobičajenim postupcima plastičnih masa. Primjenjuje se vrlo nizak pritisak, što omogućuje korištenje jeftinih kalupa, kadkad i od aluminijuma.
Izrađeni proizvodi uglavnom služe kao zamjena za drvo jer su jeftiniji i otporni na vatru, atmosferske uticaje, gljive, kukce, a mogu se obrađivati alatom za obradu drveta. Otpad koji ulazi u takav stroj mora sadržati 80% termoplasta (PVC, polietilen, polistiren, najlon i dr.), a ostalo može biti papir, alu folija blato, pijesak itd.
Otpadna plastika koja nastaje u pogonima prerađivača obično se sastoji od jedne vrste polimera i može se ponovo upotrijebiti, kao i odbačena plastika koja se skuplja u raznim relativno velikim konzumnim područjima (najčešće razne vrste jednokratno upotrebljivane ambalaže). Ponovna upotreba palstičnog otpada je recikliranje. Reciklirani materijali se u određenom omjeru dodaju u svježi materijal i ponovo prerađuje pa se na taj način postiže niža cijena proizvoda.
Plastični se otpad može ukloniti spaljivanjem uz iskorištenje energije koja se oslobađa.
Problem pri spaljivanju plastičnog otpada je emisija raznih kancerogenih spojeva, ovisno o vrsti polimera. Stoga je pri spaljivanju potrebna stalna kontrola ekološke sigurnosti.
Jedan od uzroka rasta količine plastičnog otpada je nepovratna plastična ambalaža (90% robe se nudi u nepovratnoj plastičnoj ambalaži).
Izvor: ekologija.ba
marijo kaže
Otvaramo 7. studenog 2011 tvrtku nazivom “Tepla pola”, d. o. o. Tugare. Djelatnosti su: zaštita okoliša i zbrinjavanje neopasnog otpada. Kako na području Splitsko-Dalmatinske županije ne postoji organizirano prikupljanje i recikliranje skoro sveg otpada od plastike a pročitavši ovaj članak, molimo Vas da nam date što više podataka o ovom stroju i načinu recikliranja raznih plastika-polimera.
S poštovanjem, Marijo Jakovčić