Što je ozon po kojem je čitav zaštitni omotač oko Zemlje dobio ime? Ozon je zapravo samo molekularna varijacija kisika. U normalnoj molekuli koju mi udišemo, kako bi se naši procesi unutar organizma mogli nastaviti i kako bismo preživjeli, nalaze se dva atoma kisika zalijepljenja zajedno. No ozon se sastoji od tri. On je plin plavkaste boje koji iznad 120°C prelazi u tekućinu ljubičaste nijanse.
Iako se dio ozona nalazi nešto niže u atmosferi velikom većinom je smješten u vrlo visokoim slojevima poput stratosfere gdje ćemo pronaći oko 90 % ozona. Funkcija ove molekule je zaštitna jer ona sprečava štetno sunčevo zračenje da ne obriše sa zemlje život kakav znamo. Zašto je mjesec recimo samo suhi kamenčić prašine. Upravo zato jer nije ni moguće zadržati vodu ako ne postoji atmosfera.
Da se naš ozonski omotač iz bilo kojeg razloga raspline uslijedila bi ista sudbina, voda bi isparila u svemir i ostali bismo suha spržena lopta. Dakle gubitak ozomskog omotača i postupno povećanje ozonske rupe nikako nije neozbiljna tema iako se već toliko dugo o tome priča samo pomalo otupili i ne obaziremo se sve dok ne uočimo direktne posljedice.
Ono što nazivamo rupom zapravo to nije. Radi se o izuzetnom stanjivanju ovog sloja i prve tendencije uočene su tek prije 28 godina na Antarktiku. Mjerenja su pokazala kako je opadanje razine ozona i stanjivanje omotača započelo sredinom 70 – ih godina 20.stoljeća i do danas je samo nastavilo rasti.
Uz stakleničke plinove ipak postoje i spojevi poput freona i halona koji imaju razoran učinak na ozon. Oni razdiru molekule i jedno vrijeme su se masovno upotrebljavali. Čak su se nalazili u hladnjacima i u lakovima za kosu jer se primarno koriste unutar rashladnih uređaja i kao plinovi unutar bočica sa deodorantima, parfemima, lakovima za kosu i slično.
Ozonski omotač ima sposobnost samoobnove, ali bilo bi potrebno prekinuti emisije štetnih plinova kako bismo mu mogli dati šansu da se zaliječi i čak i da ovoga trena hipotetski prestane svako zagađenje bila bi potrebna desetljeća kako bi se šteta sanirala.
Autor: L.K.
Odgovori