Razmišljate li ikada što se to našlo na vašem stolu i u vašem tanjuru. Čak i ako ste ubrali rajčicu u vlastitom povrtnjaku oko kojeg ste se trudili, pljevili, sadili, čupkali i grabljali to ne garantira 100% da hrana koju jedete ne sadrži neke modificirane gene.
Što je GM (Genetically Modified) hrana. To je hrana kojoj je namjerno i ciljano ljudskom intervencijom promjenjena genetska struktura kako bi joj naglasilo, poboljšalo ili pridodalo neko svojstvo. Svi ste vidjeli klipove šarenih klipova kukuruza. Dakako ovaj klip neće ićui u komercijalnu proizvodnju, ali pokazuje svu moć igranja genima.
Naravno ljudi su oduvijek mijenjali biljke i životinje i pokušavali dobiti što bolja svojstva. Krave koje će davati više mlijeka ili svinje koje će biti mesnatije i veće. No do ovih poželjnih promjena dolazilo se putem planiranog uzgojha i odabira najprikaldnijih jedinki za parenje koje će dalje prenjeti pozitivna svojstva.
Tek na polovici 20..stoljeća zannstvenici su primjetili da je moguće prenositi gene između vrsta i bilo je potrebno četiri desetljeća kako bi 1983. bila proizvedena prva genetski modoficirana biljka i zatim 11 godina da FDA odobrila prodaju GM rajčice. Ona je bila modificirana tako da je na gen za zorenje stavljena odgoda i mogli ste je ubrati zelenu i ona bi nastavila zoriti i kada nije pričvršćena na stabljici.
Od kada je ovaj ples na mikro razini započeo vodi se polemika oko koristi i štete koju donosi hrana promijenjene genetske strukture. Postavlja se pitanje je li ova hrana doista skok naprijed in hoće li npr GM povećanje hranjive vrijednosti određene žirtarice moći biti korak prema rješenju problema gladi u svijetu, a sa druge strane gori pitanje koliko je ovakva hrana štetna za zdravlje čovjeka i životinja i općenito za ekosustav u kojem je sve međusobno povezano i isprepleteno.
Sporovi koji također bijesne paralelno sa ovim očitima oni su pravne prirode. Bi li se GM hraba trebala označavati na pakiranju i kako će se zaštitit oni poljoprivrednici koji ne žele koristiti GM sjeme ako je nemoguće zaustaviti kontaminaciju obradivih površina modificiranim usjevima. Sva ova pitanja moraju biti riješena kako bismo mogli racionalno sagledati unatrag i ustvrditi je li ova hrana dobra ili loša po naše zdravlje. Za sada se nalazimo u sivoj zoni a kako ništa nije u potpunosti bijelo ili crno moguće je da nikada zaista nećemo znati.
Autor: L.K.
Odgovori