Kupci koji razmišljaju zeleno i traže proizvode koji nisu štetni za okoliš, bilo da se radi o načinu proizvodnje, potrošnje ili odlaganja, trebaju obratiti pozornost na nekoliko oznaka kako bi bili potpuno sigurni da je ono što kupuju baš to što traže.
Oznake i etikete na proizvodima koje svakodnevno kupujemo imaju svoju specifičnu svrhu.
Eko oznaka
Odnosi se na utjecaje proizvoda na okoliš tijekom svog “životnoga vijeka” od proizvodnje do odlaganja. Većina kompanija mora imati individualne dozvole (za proizvodnju i distribuciju) i zadovoljavati stroge uvjete u smislu ekoloških utjecaja koje njihov proizvod može imati tijekom svoga životnoga vijeka
Energetska oznaka
Odnosi se na sustav vrednovanja proizvoda u smislu energetske učinkovitosti (potrošnja, iskorištavanje, štednja) koji imaju minimalan učinak na okoliš. Kućni aparati, odnosno bijela tehnika – zamrzivači, hladnjaci, perilice rublja, perilice posuđa, pećnice, zatim sijalice i klima spadaju u tu kategoriju proizvoda. Skala se kreće od oznake A do oznake G s tim da je A najbolja ocjena.
Zelena oznaka
One su napravljene s ciljem da konzumenti mogu lakše odabrati proizvode koji okolišu štete malo ili nimalo. Nažalost, one često znaju biti nejasne i zbunjujuće, naročito po pitanju preporuka i podataka koji potvrđuju da se stvarno radi o zelenom proizvodu. Tvrtka koja na proizvodu navodi da je blag za okoliš ili prirodu mora poduprijeti tu tvrdnju čvrstim činjenicama inače je sve besmisleno.
Oznaka organskog porijekla
Značenje riječi “organsko” definirano je zakonima. Organski uzgoj hrane je, na primjer, jasno određen pravilima i normama o tome koliko i kakvih pesticida i gnojiva se smije koristiti tijekom proizvodnje. Organski standardi primjenjuju se, pored hrane, i na tekstil, kozmetiku, drvnu industriju, i sl.
Odgovori