Na poznatoj relaciji između Šibenika i Zadra, na jedinstvenom zemljopisnom položaju gdje se s jedne strane nalazi prekrasno plavetnilo našeg mora, a s druge strane najveće prirodno jezero u Hrvatskoj.
Park prirode Vransko jezero, poznat je kao park u kojem se nalazi najveće jezero koje je zapravo ispunjeno vodom i predstavlja rijedak primjer kriptodepresije, što zapravo znači udubljenje ispunjeno vodom čija površina se nalazi iznad morske razine.
Kao park prirode Vransko jezero čuva svoja prirodna bogatstva gdje posebno treba spomenuti 234 vrste ptica, od čega se njih 102 vrste gnijezde na području parka. Vransko jezero poznato je i kao važno mjesto koje služi kao odmorište i hranilište ptica selica. Zanimljivo je spomenuti kako preletničke populacije, njih čak 140 vrsta ptica iz Srednje, Sjeverne i istočne Europe koriste ovo područje kao dio svog selidbenog puta.
Pored preletničke populacije, treba spomenuti kako je Vransko jezero važno zimovalište i gnijezdilište čaplji u sredozemnom dijelu Hrvatske. Ovdje se redovito gnijezdi čaplja danguba Ardea purpurea, a povremeno i druge čaplje. Možemo reći kako ovaj park prirode privlači svojom bogatom populacijom ptica vodarica, rijetkim močvarnim sustavom, velikom bioraznolikosti i izuzetnom znanstvenom i ekološkom vrijednosti. Smatramo kako Vransko jezero najviše privlači istinske zaljubljenike u prirodu.
Za ovo područje specifična je mediteranska klima čiji izvori vode, borovih šuma pružaju zaštitu i osvježenje u svakim prilikama. Možemo reći da je ovakva vrsta zaštite idealna za sve one koji žele malo bolje upoznati prirodu mjesta u kojem se nalaze, a pritom naravno mislimo na sve one kojima nije problem prošetati više nego inače i naravno bicikliste koji će doživjeti neopisivo iskustvo na 40 km dugoj biciklističkoj stazi koja vodi oko jezera.
Pored prekrasne prirode treba spomenuti velik broj znamenitosti koje vrijedi vidjeti, pogotovo ako mislimo na velike zaljubljenike u povijest i sve one koji žele malo bolje upoznati prošlost ovog prekrasnog mjesta, a tu treba spomenuti Maškovića han iz 17. stoljeća koji se smatra najzapadnijim spomenikom civilne turske arhitekture u Europi, čiju je izgradnju financirao Jusuf Mašković. Naravno da postoje brojne druge znamenitosti koje vama prepuštamo da ih otkrijete.
Odgovori