Naravno da smo presretni što imamo automobile i da smo zahvalni gospodinu Rudolfu Dieselu zbog izuma motora sa unutarnjim izgaranjem koji je promijenio tijek ljudskog razvoja i uzrokovao ovisnost o nafti i njenim derivatima i ujedno u procesu natovario atmosferu ispušnim plinovima za koje se sada sugerira kako uzrokuju efekt staklenika. No napravili smo najbolje sa onime što smo mogli i znali tada i neke se stvari ne mogu promijeniti.
Danas znamo bolje i možemo bolje, dakle imamo odgovornost prilagoditi svoje ponašanje novonastaloj situaciji. No odgovor na pitanje kako smanjiti emisije ispušnih plinova ne leži u potpunosti u novim i zelenim tehnologijama već i u povratku na jedno staro prometalo koje nikada nije bilo u potpunosti zaboravljeno, ali automobil ga je izgurao na marginu.
Iako ne postoji jedan i jedinstven izumitelj bicikla, već su se vozila pokretana snagom vozača pojavljivala nekoliko puta kroz povijest, kao prvi vozač bicika koji nalikuje današnjem smatra se barun Karl von Drais koji je vozio bicikl na guranje. On se još i danas nalazi u muzeju u Niziozemskoj.
Bilo je svakojakih modela, od ovih na guranje, preko onih kojima je prednji kotač bio veći, koji su razvili Ernest Michaux i Pierre Lallement i patentirali ga, pa sve do bicikla kakav poznajemo danas.
Bicikl ima toliko mnogo prednosti nad automobilom. Iako naravno nećete na put dug više stotina kilometara vjerojatno krenuti biciklom razmislite samo koliko puta nepotrebno palite automobil. Možda je vaše radno mjesto ili fakultet relativno blizu i mogli biste za desetak minuta biti tamo biciklom. Sljedeće informacije bi vas mogle ponukati da to i učinite.
Bicikl ne samo da će vam uštedjeti velike količine novca kada se osvrnete na godinu, već će se ujedno i pobrinuti za vaše zdravlje. Znate ona teretana u koju uporno pokušavate otići (automobilom naravno), više vam neće biti potrebna. Vožnjom bicikla aktviraju se sve velike mišićne skupine i održava se tonus mišića bedara, stražnjice, listova i trbuha, snižava se krvni tlak i nakon nekoliko tjedana bicikliranja osjetit ćete značajan skok u izdržljivosti. Kao i kod svake druge aktivnosti i okretanje pedala će vam mozak preplaviti serotoninom, osjećat ćete se sretnije, zadovoljnije i smirenije. Stoga ostavite koji puta ključeve od auta doma i skoknite na bickl.
Autor: L.K.
Odgovori